آیا لامپ های ال ای دی سرطان زا هستند؟

از لامپ های ال ای دی چه می دانید؟

محققان می‌گویند: علت اصلی سرطان‌زا بودن هر منبع نوری ناشی از قرار گرفتن در معرض تابش اشعه فرابنفش و مواد شیمیایی خطرناک به کار رفته درون آن است.

به گزارش مجله علمی ساینتیفیک امریکن (scientific American)، با توجه به اینکه لامپ‌ های ال ای دی از جیوه استفاده نمی‌کنند در زمره منابع نوری سبز محسوب می‌شوند. از طرفی به دلیل بازده بالا در انتشار نور و میزان کم مصرف انرژی، لامپ های ال ای دی قابل رقابت با انواع دیگر لامپ‌های کم مصرف هستند.

البته تهدیدات این لامپ ها مورد توجه سایر مراکز تحقیقاتی قرار گرفت.

نتایج یک مطالعه که در مجله علوم و تکنولوژی محیط زیست آمریکا منتشر شده ،حاکی از آن است که لامپ های ال ای دی حاوی مواد سمی از جمله ˈسربˈ، ˈآرسنیکˈ هستند.

این تحقیق در دانشگاه کالیفرنیا (UC) انجام شد و طی آن آزمایش‌هایی بر روی لامپ‌های ال‌ای‌دی چراغ‌های تزئینی، چراغ‌های راهنمایی و چراغ‌های ترمز خودروها انجام شد.

نتایج این تحقیق این گونه گزارش شد که لامپ‌های ال‌ ای‌ دی قرمز رنگ با شدت کم، هشت برابر سرب بیشتر نسبت به انواع دیگر این لامپ‌ها دارند.

طبق این گزارش، لامپ های ال‌ ای‌ دی سفید حاوی حداقل این میزان سرب است.

همچنین نیکل از دیگر فلزات سنگین به کار رفته در لامپ‌های ال‌ ای‌ دی است که باعث ایجاد واکنش‌های حساسیت‌زا در یک پنجم از افراد جامعه می‌شود.

مس از دیگر فلزات سنگینی است که در ساخت این نوع لامپ‌ها استفاده می‌شود که به عنوان یک تهدید مهم زیست محیطی محسوب می‌شود زیرا اگر این فلز از بقایای لامپ‌های ال‌ ای‌ دی وارد رودخانه‌ها و دریاچه‌ها شود، مسمومیت آبزیان را به دنبال دارد.

led_lights

لامپ های ال‌ ای‌ دی زباله‌ ای خطرناک/ لامپ شکسته با دستکش جمع شود

محققان می‌گویند: در حالی که شکستن و یا بازکردن لامپ های ال‌ ای‌ دی و تنفس دود و بخارات ناشی از آن باعث بروز سرطان نمی‌شود اما مواد سمی موجود در آن باعث بروز بیماری‌های مهمی در بدن می‌شود. از این رو اگر یک لامپ ال‌ ای‌ دی در خانه شکست باید در زمره زباله‌های خطرناک محسوب شود و برای تمیز کردن آن از دستکش استفاده شود.

تمیزکردن زباله‌ ی لامپ های ال‌ ای‌ دی هم اقدامی پر احتیاط است. برای جمع آوری زباله‌ ی لامپ های ال‌ ای‌ دی‌ چراغ‌های راهنمایی و رانندگی که در آن‌ها از لامپ‌های قرمز رنگ استفاده شده باید از لباس خاص محافظ استفاده شود.

همچنین کارشناسان زیست محیط دانشگاه کالیفرنیا آمریکا می‌گویند: باید توجه داشت که این نوع لامپ‌ها باید به عنوان زباله جداگانه دفن شوند.

این محققان توصیه می‌کنند: سازندگان این نوع لامپ‌ها می‌توانند با کاهش غلظت فلزات سنگین در این نوع محصولات سلامت هرچه بیشتر این نوع لامپ‌ها را افزایش دهند.

منبع: خبر آنلاین

6 پاسخ
  • admin
   admin says:

   سلام دوست عزیز. همان طور که در متن اشاره شده در ساخت این لامپ ها از عناصری مانند مس، نیکل و سرب استفاده می شود که به حالت فشرده در ساختار این لامپ ها حضور دارند. در نتیجه در صورت شکستن این لامپ ها بخارات این عناصر در هوا متصاعد می شوند. پس در واقع منظور از بخارات ناشی از لامپ های ال ای دی، بخارات عناصر سازنده آنهاست.
   اگر سوال دیگری بود در خدمت هستم.

   پاسخ دادن
   • مسعود
    مسعود says:

    متشکرم منظورتون از شکستن شکستن بالب که نیست منظورتون شکستن چیپ ال ای دیه .دوستی دارم که محقق است به نظرم گفت و معتقد به این که لامپهای ال ای دی به دلیل ایجاد نور فرابنفش مضر است . و خودش از لامپ های رشته ای مخصوصا مات استفاده میکنه . و دلیل افزایش نور در خونه ها افسردگیه و اگه دقت کنیم در کشور های پیشرفته و توسعه یافته از نور کم و موضعی استفاده میشه .مرسی

    پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *