سوال: ال ای دی (LED) توان بالا چیست؟

پاسخ: ال ای دی توان بالا به گونه ای از ال ای دی ها با جریانی بزرگ تر یا مساوی 350 میلی آمپر گفته می شود. ادیسون آپتو ال ای دی های توان بالایی را در بازه ی 1 تا 100 وات طراحی و تولید می کند.

سوال: رتبه ی بین (Bin) چیست؟

پاسخ: ال ای دی های ادیسون آپتو بر اساس طول موج، شار نوری فوتومتریک یا داده های قدرت رادیومتریک به بین(گروه) های مختلف تقسیم می شوند. رتبه ی هر بین بیانگر خصوصیات و مشخصات همان بین است.

سوال: ولتاژ مستقیم چیست؟ (Vf)

پاسخ: ولتاژ مستقیم (Vf) ولتاژ مابین دیود به ازای جریان مستقیم داده شده است.

سوال: لومن چیست؟

پاسخ: لومن واحد استاندار جهانی است که بیانگر مقدار نوری است که یک منبع نوری تولید می کند. به طور مثال یک لامپ رشته ای 60 واتی حدود 800 لومن تولید می کند. یک ال ای دی 1 وات ادیسون آپتو حدود 85 یا بیشتر لومن تولید می کند.

سوال: فسفر چیست؟

پاسخ: فسفر یک ترکیب شیمیایی معدنی است که به صورت پودر فرآوری شده و داخل بخش بالایی بسته بندی ال ای دی رسوب کرده است. فسفرها برای تبدیل طول موج لامپ طراحی شدند. ال ای دی های ادیسون آپتو از فسفرهای اختصاصی شرکت های پیشرو جهانی استفاده می کنند.

سوال: دمای اتصال چیست؟

پاسخ: یک اتصال p-n از ترکیب دو نیمه هادی N-شکل و P-شکل با یکدیگر در تماسی بسیار نزدیک شکل گرفته است. کلمه ی اتصال بیانگر محلی است که دو نیمه هادی به هم می رسند. دمای اتصال بیانگر دمایی است که در اتصال p-n که همان هسته ی ال ای دی نیز هست، اندازه گیری شده است.

سوال: CCT چیست؟

پاسخ: دمای رنگ همبسته (CCT) مشخصه ای از نور مرئی است که کاربردهای زیادی در روشنایی دارد. دمای رنگ یک منبع نور از طریق مقایسه ی رنگ اش با یک رادیاتور بدنه سیاه گرمادیده ی نظری انجام می گیرد. دمای کلوین ای که در آن رنگ رادیاتور بدنه سیاه گرمادیده با منبع نوری یکسان می شود، دمای رنگ آن منبع است.

سوال: CRI چیست؟

پاسخ: شاخص رندر رنگ (CRI) اندازه گیری توانایی منبع نوری برای آشکار ساختن رنگ های شی ای داده شده تحت نور طبیعی است. منابع نوری با CRI بالا در کارها و فعالیت های حساس به رنگ مانند مراقبت نوزادان و عکاسی کاربرد دارند.

سوال: طول موج چیست؟ λd

پاسخ: نور می تواند به رنگ های مختلف منشعب شود. رنگ هایی که توسط نور تولید می شوند در آرایه یا طیفی دقیق مرتب می شوند. ترتیب رنگ ها ثابت است، و هر رنگ امضای منحصر به فردی دارد که مشخص کننده ی جایگاهش در طیف رنگ است. امضای رنگ همان طول موج نور است.

سوال: روشنایی حالت جامد چیست؟ (SSL)

پاسخ: روشنایی حالت جامد (SSL) به گونه ای از روشنایی اشاره می کند که از ال ای دی بیش از رشته (فیلمنت) های الکتریکی و گاز بعنوان منبع نورپردازی بهره می برد. عبارت “حالت جامد” به این واقعیت اشاره دارد که نور در ال ای دی از یک شی جامد – بلوک های نیمه هادی – منتشر  می شود تا اینکه از یک لوله ی خلا یا گاز منتشر شود (منابع سنتی روشنایی به این شکل بودند)

سوال: چرا از ال ای دی برای روشنایی استفاده کنیم؟

پاسخ:

 1. طول عمر بالا (50000 تا 100000 ساعت)
 2. بهره وری بالای انرژی
 3. دوست دار طبیعت بودن – بدون مواد پرخطر
 4. بدون پرتوی خروجی مادون قرمز و فرابنفش
 5. سازگار با سرما تا دمای منفی 40 درجه سانتی گراد
 6. رنگ های زنده ی اشباع شده بدون فیلتر

سوال: ال ای دی برای چه کاربردهایی می تواند استفاده شود؟

پاسخ:

 1. روشنایی معماری
 2. روشنایی سرگرمی
 3. روشنایی تجاری
 4. روشنایی مسکونی
 5. روشنایی اضطراری
 6. روشنایی خیابان
 7. روشنایی محیط های سرمایشی
 8. روشنایی خودرو
 9. پس زمینه ی صفحه ی نمایش LCD